12 Złotych Zasad dla Ludzi, Którzy się Starzeją (czyli dla Wszystkich)

1. Nie przestawaj się uczyć i eksperymentować. Powiedzenie „starego psa nowych sztuczek nie nauczysz” jest nieprawdziwe nawet w odniesieniu do psów. Nowe zajęcia i zainteresowania chronią nas przed zgnuśnieniem.

2. Buduj i podtrzymuj mocne więzi.

3. Inspiruj się ludźmi, którzy mogą służyć za wzór. Pomyśl o Helen Mirren, Davidzie Attenborough, a nawet o Michale Aniele, który z osiemdziesiątką na karku odbudowywał Bazylikę św. Piotra.

4. Utrzymuj ciało i mózg w dobrej kondycji dzięki ruchowi oraz właściwej diecie.

5. Ucz się od Marie Kondo. Jeśli cokolwiek – praca, przyjaźń itd. – przestaje być źródłem radości, daj sobie z tym spokój. Życie jest zbyt krótkie, by je trwonić.

6. Znajdź sobie cel, który wypełni twoje życie treścią i rozpali w tobie ogień.

7. Mów, ile naprawdę masz lat. Kłamiąc, dajesz metryce władzę nad sobą i utrwalasz mit, że młodszy znaczy lepszy. Jeśli chcemy być szczęśliwi w dojrzałym wieku, na początek musimy przestać się go wstydzić.

8. Bądź elastyczny(-a) i otwarty(-a) na zmiany, rozwój, ewolucję. Jak pisał Laozi: „Kto jest miękki i uległy, ten jest uczniem życia. To, co twarde i sztywne, będzie złamane. To, co miękkie i giętkie, przeważy”.

9. Nie słuchaj tych, którzy twierdzą, że miłość, seks i flirt są zarezerwowane dla młodych. Nie ma powodu, abyś nie cieszył(a) się nimi w każdym wieku, jeśli tylko masz ochotę.

10. Jeśli uwierzysz w to, że na starsze lata nie czeka cię w życiu nic dobrego, wpadniesz w pułapkę samospełniającej się przepowiedni. Myśl pozytywnie, skupiaj się na zaletach dojrzałego wieku, takich jak bycie w zgodzie ze sobą, głębsze relacje z ludźmi, więcej szczęścia, altruizmu, kreatywności, wiedzy, doświadczenia.

11 Pielęgnuj w sobie poczucie humoru. Śmiech krzepi i sprzyja długowieczności. Jak pisał George Bernard Shaw: „Nie jest tak, że człowiek przestaje się śmiać, gdy się starzeje. Starzeje się, gdy przestaje się śmiać”.

12. Pamiętaj o śmierci. Nie myśl o niej obsesyjnie, ale też nie uciekaj przed tą myślą. Świadomość, że nasz czas jest skończony, nadaje życiu kształt i sens – i motywuje nas do chwytania każdej chwili.